דרכי טיפול בעין עצלה

עין עצלה – תופעה שכיחה בקרב ילדים

עין עצלה היא  ליקוי ראייה התפתחותי שכיח בקרב ילדים. התופעה מיוחסת ל-2% עד 5% מהילדים שנולדים עם ליקוי זה. מערכת הראייה מתפתחת בחודשים הראשונים לאחר לידת  התינוק, כשהעיניים מתחילות להעביר אל המוח מידע חזותי. במצב רגיל ותקין, שתי העיניים שולחות למוח תמונה דומה שהמוח מעבד ומפתח. במצב של עין עצלה, העין  אינה מעבירה למוח תמונה ברורה ולכן המוח מפסיק להשתמש בה, ומסתפק בתמונה העוברת רק מהעין הבריאה. ניתן לטפל בעין עצלה, לאמן אותה ולשנות את כל תמונת המצב, כולל התמונה שמגיעה למוח.

טיפול בעין עצלה יעיל רק אצל ילדים צעירים

עין עצלה מתפתחת בתהליך הדרגתי. ילדים לא מתלוננים ולא מודעים להבדל בראייה המתפתח בין שתי העיניים. מבחינתו של הילד הראייה הלקויה היא הראיה שהוא רגיל אליה.  ככל שעובר זמן רב יותר מבלי שהעין העצלה מאובחנת ומטופלת, כך קשה יותר לטפל בה. על מנת למנוע נזק לראייה, חשוב לטפל בעין עצלה מוקדם ככל האפשר. כאשר האבחון נעשה כבר בגיל שנה עד שלוש – ניתן לטפל באופן יעיל ומהיר ולתקן את הליקוי. ככל שהילד מבוגר יותר, סיכויי ההצלחה של הטיפול קטנים יותר. לאחר גיל 9 מדובר במצב מאתגר מאוד לטיפול ולכן חשוב מאוד להקפיד על בדיקות רופא עיניים לילדים בגילאים שנה, שלוש ושש שנים. אף על פי שילדים לא מתלוננים , חשוב שהורים יהיו ערניים לגבי כל סימן שיכול להעיד שלילד יש עין עצלה, וייגשו מיד לקבלת אבחון וטיפול אצל רופא עיניים. עין עצלה לא נרפאת בכוחות עצמה אף פעם, ולכן כל עיכוב במתן הטיפול משמעו החמרה.

כיצד מטפלים בעין עצלה?

אופן הטיפול בעין עצלה נקבע בהתאם לסיבה שגרמה לליקוי.

כאשר הסיבה לעין העצלה היא קוצר ראייה, רוחק ראייה, הבדל בכוח התשבורת בין שתי העיניים או פזילה באחת העיניים, שעקב ליקויים אלו אותה עיין  מעבירה תמונה מטושטשת למוח, הטיפול הוא בהתאמת משקפיים לילד. המשקפיים מתקנים את ליקוי הראייה בעין, העצלה ומאפשרים למוח לקבל תשדורת דומה וחדה משתי העיניים.

במקרה שהסיבה לעין עצלה היא קטרקט באחת העיניים, בעיה כל שהיא בעפעף או חסימה מולדת בציר הראיה של העין,  שהיא תופעה נדירה – אין מנוס מניתוח בהקדם האפשרי בו יוסר או יתוקן הגורם לפגיעה בראייה. רק לאחר ניתוח אפשר יהיה לשקם את העין העצלה.

לאחר הטיפול בגורם הבעיה מגיע השלב החשוב בו צריך לאמן את המוח, לחזור ולהשתמש במידע שמגיע מהעין העצלה לאחר שהתרגל להתעלם מן השדרים שקיבל ממנה. כדי לאמן את המוח לעשות זאת, מנטרלים את העין הבריאה על ידי סגירתה ברטייה/פלסטר. כך לא מותירים למוח ברירה – הוא חייב להשתמש בעין העצלה, היחידה העומדת לרשותו. לאחר שהוא לומד מחדש להשתמש בה, אפשר להפסיק את האימון ובזאת לסיים את הטיפול.

ברוב המקרים, ילדים צעירים מסתגלים מהר מאוד לשימוש ברטייה. במקרים בהם יש התנגדות מצד הילד ברמה שאינה מאפשרת להשלים את הטיפול, נעשה שימוש בטיפות לטשטוש הראייה בעין הבריאה.

משך הטיפול תלוי בגורמים לעין העצלה, וכן ברמת הפגיעה בראייה הקשורה לרוב לגיל בו אובחנה הבעיה.